O projekcie

Archiwum Historii Mówionej to projekt, który rozpoczął się w sierpniu 2018 roku, dzięki wsparciu mikrograntów Katowice Miasto. Projekt polega na gromadzeniu materiałów zdjęciowych oraz nagrań rozmów z najstarszymi mieszkańcami południowego Śródmieścia Katowic. Zależy nam na archiwizjacji opowieści dotyczących dawnych Katowic oraz wspomnień mieszkańców na temat ludzi (często zasłużonych dla kultury Katowiczan), którzy zamieszkiwali katowickie Śródmieście.

Do tej pory, podczas naszych spotkać nagraliśmy kilkugodzinny materiał audio i poznaliśmy mnóstwo ciekawych wspomnień o dawnych Katowicach. Bardzo zależy nam na tym, żeby wzbogacać nasze archiwum o kolejne ciekawe historie.

Spotkania ze Świadkami Historii są niezwykle inspirującym czasem. Okazuje się, że najstarsi mieszkańcy mają mnóstwo wspomnień związanych z Katowicami. To miasto jest dla nich miejscem, w którym przeżyli większość lat swojego życia i gdzie byli świadkami każdych, nawet najmniejszych zmian.

Spotkania dokumentujemy również fotograficznie, archiwizujemy także za zgodą Świadków Historii należące do nich fotografie przedstawiające miejsca w Katowicach i wydarzenia odbywające się w mieście. Często powracanie do fotografii z domowych archiwów są bardzo emocjonującym czasem i niekiedy dopiero wtedy powracają wspomnienia.