10 kwietnia 2019

OSIEDLE 1927

Reportaż OSIEDLE 1927 składa się nierozerwalnie z dwóch części – tekstowej i filmowej.

Na przestrzeni dwóch lat miały miejsce liczne spotkania w ciepłej, sąsiedzkiej atmosferze, podczas których poznawaliśmy historie mieszkańców. Pomysł spotkań wyszedł od autora tekstu i był rezultatem chęci opuszczenia własnego mikroświata ku spotkaniu innych ludzi i tego co nieznane w najbliższej zmieniającej się okolicy. Już pierwsze spotkania okazały się niezwykle interesujące i to właśnie w ich trakcie powstał pomysł zapisania usłyszanych historii. Mieszkańcy dzielnicy opowiedzieli mnóstwo osobistych historii związanych ze swoją dzielnicą, co umożliwiło autorowi zgromadzenie materiału na stworzenie reportażu tekstowego – Historia osiedla.

Historia osiedla – stanowiła materiał do stworzenia drugiej, filmowej części reportażu. Impresja filmowa stanowi próbę rekonstrukcji ulotnych chwil, intymnych spotkań z mieszkańcami osiedla jakie miały miejsce w czasie zbierania informacji. Dzielnica jest niezwykle urokliwa i stanowi piękne wizualne tło do osobistych historii jej mieszkańców. Zapis filmowy dokładnie oddaje atmosferę tego niezwykłego miejsca tworzonego przez wspaniałych ludzi.

W powstanie reportażu zaangażowanych było kilka osób związanych z dzielnicą i Fundacją Domu Modernisty. Ostatecznie reportaż ukazał się w Internecie w dniu 31.08.2018 r.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym reportażem. Jest on dostępny na stronie:
www.osiedle1927.pl


Reportaż został wyróżniony w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.