Statut

FUNDACJA DOM MODERNISTY

STATUT

I Postanowienia ogólne

§ 1

1. Fundacja pod nazwą Fundacja Dom Modernisty , zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Wojciecha Siegmund oraz Ryszarda Nakoniecznego – zwanych dalej Fundatorami, Aktem Notarialnym (Repertorium A Nr. 450/2017) sporządzonym w Kancelarii Notarialnej dr Piotr Marquardt przy ul. PCK 10/2 w Katowicach przez notariusza dr Piotra Marquardt w dniu 9 luty 2017 r.

2. Właściwym Sądem Rejestrowym dla Fundacji jest Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach.

3. Działalność Fundacji jest zgodna z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej Polskiej.

§ 2

1. Fundacja ma osobowość prawną.

2. Siedzibą Fundacji jest miasto Katowice.

3. Ministrem właściwym w sprawach Fundacji jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4. Fundacja składa właściwemu Ministrowi coroczne sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok kalendarzowy.

5. Fundacja jest apolityczna i nie jest związana z żadnym wyznaniem.

§ 3

1. Fundację powołano na czas nieokreślony.

2. Fundacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.

3. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

4. Fundacja może używać znaku graficznego i symbolu.

5. Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji.

6. Fundacja może posługiwać się również nazwą: Dom Modernisty

§ 4

1. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, jednostki terenowe i inne jednostki organizacyjne w kraju i zagranicą a także przystępować do spółek i fundacji.

2. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego, na rzecz ogółu społeczności,

3. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.

4. Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania i prawem polskim dopuszczonych.

§ 5

1. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, ordery oraz inne odznaczenia i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla celów Fundacji lub dla samej Fundacji.

II Cele i zasady działania Fundacji.

§ 6

Działalność Fundacji koncentruje się na obszarach dziedzictwa narodowego i kulturowego, kultury, oświaty i turystyki, a jej celami są:

1. Rozwój oraz upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego znajdującego się na obszarze kraju oraz poza jego granicami.

2. Promowania młodych twórców oraz edukacji muzycznej, architektonicznej i artystycznej.

3. Upowszechniania i promocji czytelnictwa w kraju i za granicą.

4. Wspieranie i popularyzowanie osiągnięć architektury znajdującej się na terytorium Polski i zagranicznej oraz wiedzy o niej w kraju i za granicą.

5. Wspierania i upowszechniania dorobku polskich twórców architektury, sztuki, wzornictwa przemysłowego i projektowania graficznego oraz muzyki i kinematografii, działających na terenie Polski i za granicą.

6. Propagowania kultury muzycznej, artystycznej i projektowej oraz architektury.

7. Wspieranie ochrony dóbr kultury, zabytków, architektury i układów urbanistycznych.

8. Propagowania łatwiejszej dostępności i czynnego uczestnictwa w kulturze.

9. Wspierania twórczości artystycznej, architektonicznej i projektowej we wszelkich jej twórczych postaciach i związanych z nią instytucji, w tym również współdziałanie z organami administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego.

10. Udzielania pomocy przedsięwzięciom pobudzającym rozwój uczestnictwa w kulturze i aktywności na polu edukacji kulturalnej.

11. Wspierania inicjatyw służących ochronie dziedzictwa kulturowego.

12. Stworzenia sieci współpracy międzynarodowej w dziedzinie upowszechniania wiedzy o architekturze, sztuce, muzyce, kinematografii i dizajnie oraz dziedzictwie kulturowym.

13. Działania edukacyjne wśród młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu.

14. Promowanie młodego pokolenia muzyków.

15. Propagowanie muzyki klasycznej.

16. Promocja zjawisk niekonwencjonalnych, inicjujących proces poszukiwania nowych form wyrazu artystycznego oraz nowych form obecności sztuki w społeczeństwie.

17. Popularyzacja wiedzy o obszarach wpisanych do rejestru zabytków, nauka o ich dziejach i ich dzisiejszym znaczeniu dla kultury, rozwój wszelkich form działalności kulturalnej, działania na rzecz rewitalizacji oraz zachowania historycznego charakteru tych obszarów. oraz budowanie i utrzymywanie więzi sąsiedzkich poprzez działalność kulturalną na tych obszarach.

18. Działania na rzecz wpisania do rejestru zabytków szczególnie wartościowych dla dziedzictwa narodowego i kulturowego obiektów, obszarów i układów urbanistycznych znajdujących się na terytorium kraju.

19. upowszechnianie w społeczności lokalnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej.

20. Integracja różnorodnych środowisk lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych na rzecz wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji, w szczególności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i w obrębie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

21. Zaspokajanie potrzeb i aspiracji kulturalnych społeczeństwa.

22. Inicjowanie i upowszechnianie edukacji artystycznej i kulturalnej.

23. Wspieranie wszelkiej działalności na rzecz rozwoju i promocji kultury i sztuki.

24. Działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.

25. Ochrona i promocja zdrowia oraz środowiska naturalnego.

26. Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym.

27. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

28. Działalność w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

29. Działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

30. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

31. Działalność w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

§ 7

1) Fundacja realizuje swoje cele poprzez m.in.:

1. Organizowanie oraz uczestnictwo w :

a) warsztatach projektowych, edukacyjnych oraz partycypacyjnych;

b) akcjach miejskich, happeningach oraz imprezach kulturalnych;

c) debatach, dyskusjach, konferencjach naukowych, odczytach, seminariach, kursach, szkoleniach oraz wystawach dotyczących przestrzeni miejskiej i życia miejskiego, praktyki, teorii i historii planowania przestrzennego, architektury i urbanistyki oraz szeroko pojętego projektowania;

d) wydarzeniach z zakresu turystyki miejskiej i kulturowej;

e) wystawach rękodzieła, rzeźby, plakatu, modeli architektonicznych, fotografii, malarstwa, mebli i innych efektów pracy twórczej artystów i architektów;

f) inspirowanie, prowadzenie i wspieranie prac naukowo-badawczych;

g) inspirowanie, podejmowanie i wspieranie działalności kulturalnej, oświatowej i wydawniczej;

h) współpracę z innymi organizacjami, organami państwa, podmiotami gospodarczymi i osobami fizycznymi.

2. Programowanie, wdrażanie i promowanie narzędzi informatycznych:

a) wspomagających propagowanie wiedzy o sztuce, architekturze i dizajnie poprzez naukę i zabawę;

b) służących budowaniu i gromadzeniu wiedzy o obiektach architektonicznych i dziełach sztuki oraz dziełach sztuki użytkowej;

3. Działania badawcze w zakresie historii architektury, sztuki i dizajnu;

4. Dokumentowanie w formie cyfrowej i analogowej dziedzictwa kultury, architektury i urbanistyki.

5. Wspomaganie merytoryczne społeczności lokalnych w działaniach dotyczących przestrzeni publicznej i środowiska mieszkaniowego.

6. Inicjowanie, wspieranie, realizowanie i promowanie działań mediacyjnych pomiędzy mieszkańcami, a władzami samorządowymi bądź inwestorem.

7. Przygotowywanie, wspieranie oraz promowanie działań zmierzających do wniesienia inicjatywy ustawodawczej obywateli oraz inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców w sprawach służących realizacji celów fundacji.

8. Udział jako strona społeczna w kształtowaniu i prowadzeniu polityki kulturalnej w skali lokalnej, regionalnej oraz kraju.

9. Organizowanie oraz pomoc w organizowaniu wykładów, szkoleń, seminariów, konferencji i konkursów w zakresie celów statutowych;

10. Organizowanie, pomoc w organizowaniu, wspieranie pod kątem merytorycznym oraz organizacyjnym wystaw, konkursów, koncertów, festiwali zarówno w kraju jak i za granicą w zakresie celów statutowych.

11. Organizowanie oraz pomoc w organizowaniu konferencji, sesji naukowych i popularnonaukowych z zakresu dziedzictwa narodowego i kulturowego i kultury współczesnej, dizajnu, sztuki, architektury, kinematografii, muzyki, ładu przestrzennego.

12. Udzielanie wsparcia programom promującym talenty i wybitne uzdolnienia dzieci i młodzieży.

13. Współprace z organizacjami samorządu terytorialnego, instytucjami, stowarzyszeniami, oraz innymi fundacjami.

14. Finansowe wspieranie szczególnie wartościowych działań w dziedzinie kultury.

15. Prowadzenie portalu, strony internetowej.

16. Wspieranie wszelkich form artystycznego przekazu kształtujących aktywną edukację na rzecz ekologii i zdrowego stylu życia.

17. Współpracę z samorządami, instytucjami kultury, oświaty i organizacjami w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej na rzecz uczestnictwa w kulturze, sprzyjającej podnoszeniu kompetencji społeczeństwa oraz przygotowaniu do aktywnego udziału w różnych formach życia społecznego.

18. Wspieranie rozwoju talentów artystycznych dzieci i młodzieży poprzez pomoc umożliwiającą udział w kursach, praktykach artystycznych, festiwalach i konfrontacjach oraz organizowanie wydarzeń na rzecz rozwoju i promocji dzieci i młodzieży artystycznie uzdolnionej.

19. Organizowanie, wspieranie i promowanie działalności na rzecz likwidacji barier w dostępie do dóbr kultury oraz zwiększenia dostępu do oferty i edukacji kulturalnej społeczności lokalnych oddalonych od centrów kultury.

20. Opracowywanie wniosków aplikacyjnych do funduszy i instytucji finansowych krajowych i zagranicznych, w tym do funduszy Unii Europejskiej.

21. Podejmowanie działań organizacyjnych i doradczych w dziedzinie kultury i sztuki wspomagających inicjatywy lokalnych społeczności, w szczególności organizacja imprez kulturalnych i rozrywkowych.

22. Prowadzenie działalności badawczej, wydawniczej, fonograficznej, filmowej, telewizyjnej, prasowej bezpośrednio związanej z celami Fundacji.

23. Organizowanie i wspieranie działalności kulturalnej w zakresie twórczości, edukacji i upowszechniania kultury z różnorodnych dziedzin sztuki, między innymi teatru, filmu, muzyki, plastyki, tańca, literatury, scenopisarstwa, innych.

24. Inicjowanie działań wspierających budowanie partnerstw w dziedzinie kulturalnej i artystycznej wymiany oraz mobilności twórców na rzecz realizacji własnych i wspólnych projektów artystycznych.

25. Uczestnictwo w krajowych i zagranicznych imprezach promujących polską kulturę, sztukę, architekturę, targów sztuki, warsztatach, festiwalach, sympozjach oraz innych imprezach organizowanych dla celów społecznie użytecznych, związanych ze sztuką oraz ochroną dóbr kultury.

26. Organizowanie działań promocyjno-marketingowych z wykorzystaniem audycji radiowych, telewizyjnych, projektów multimedialnych, akcji i kampanii społecznych na rzecz promocji kultury, twórców, twórczości i edukacji artystycznej.

27. Wspieranie projektów i wszelkich działań twórczych w kulturze.

28. Działania na rzecz aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych.

2) Działalność wskazana w ust. 9. 10. i 11. może być prowadzona nieodpłatnie lub odpłatnie w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (tekst jedn. Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).

 

Cały Statut do wglądu w siedzibie Fundacji.