Szlak mokierskich legend

Miasto Mikołów i Fundacja Dom Modernisty zapraszają w niesamowitą podróż szlakiem mokierskich legend. Będziemy odkrywać tajemnice, jakie skrywa malownicza wieś Mokre.

Przybliżymy historię wsi i ludzi tu mieszkających na przestrzeni wieków oraz przedstawimy kilka ciekawych miejsc. Dowiemy się skąd na wzięła się kapliczka “szwedzka”, kiedy zaczęto wypalać wapno i kim był mokierski skryba Frankenstein oraz … ale to dowiecie się już na naszym spotkaniu.

Szlakiem poprowadzą nas bajkowe postacie, które można spotkać w wielu śląskich podaniach i legendach. Będzie Utopek Józek, Połednica, Fojermany, Miedznik, Diabeł, Podciep, Bebok i cała rodzinka Cwergów.

Na pewno wielu mieszkańców Mokrego, tych rdzennych jak i tych którzy niedawno znaleźli tu swoje miejsce na ziemi, będą zaskoczeni tym co skrywa mokierska “mitologia”.

Wszystkie legendy zostały spisane w wiązanej śląskiej mowie przez Sławomir Fudala – regionalistę, pasjonata lokalnej historii, śląskiej godki i obecnego sołtysa sołectwa Mokre. Ich autor osobiście zapozna nas z nimi odczytując je w czasie spotkania.

Jedno z opowiadań Sławomira Fudali zostało nagrodzone główna nagrodą na konkursie “Napiszmy to po naszymu” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mikołowie w 2018 roku.

Autorem ilustracji jest uznany katowicki rysownik Jacek Zygmunt publikujący od 30 lat na łamach ponad stu dzienników i czasopism krajowych. Twórca postaci pierwszego śląskiego super bohatera – Superhanysa, którego komiksy publikuje wraz z Marcinem Melonem na łamach miesięcznika „Twój Chorzów”. Jednym z ostatnich dokonań autora są ilustracje do tekstów Marcina Melona w książce “Co by pedzioł Szekspir?” znanej również z facebook’owej strony pod tym samym tytułem.

Spotkanie odbędzie się dzięki uprzejmości Parafii św. Wawrzyńca na terenie “farskiego ogrodu” w Mikołowie Mokrem przy ul. Zamkowej 4 (43-195 Mikołów). Rozpoczęcie około godz. 11.30

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem legend z Mokrego

Wstęp wolny

Ilość miejsc nieograniczona

Projekt ten współfinansowany jest z budżetu miasta Mikołowa